SPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA WETERYNARYJNA W KRAKOWIE

WETERYNARIA TO NASZA MISJA I PASJA NIEPRZERWANIE OD 2004 ROKU

APZS – Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry spowodowane jest przez jad pcheł.

Choroba ta powstanie jeśli zwierzę jest uczulone na alergen zawarty w ślinie pcheł.

Co oznacza skrót A. P. Z. S. ?

APZS to literowy skrót choroby, która brzmi: „Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry”.

Etiologia:

Etiologią choroby są pchły a dokładnie ich jad. APZS powstanie jeśli zwierzę jest uczulone na alergen zawarty w ślinie pcheł. Po ugryzieniu przez pchłę, alergen zostaje wprowadzony do organizmu. W efekcie dochodzi do uporczywego świądu. Nie zawsze możemy stwierdzić obecność pcheł w przypadku tej choroby, ponieważ to sam alergen wywołuje objawy.

Objawy kliniczne:

Przy alergicznym pchlim zapaleniu skóry najczęstszymi objawami są: silny świąd, znaczne zmiany skórne, utrata sierści, uszkodzenia skóry wynikające z intensywnego drapania i wygryzania się (szczególnie w okolicach grzbietu, łap oraz pachwin) oraz wtórne zakażenia bakteryjne, wypryski a nawet sączące się rany.

Zwierzęta próbują też drapać się przez ocieranie się o meble lub ścianę. Po rozchyleniu sierści można zaobserwować na skórze pchły lub ich odchody (odchody wyglądają jak czarne kropki przypominające fusy od kawy; gdy wyczeszemy je na chusteczkę higieniczną i zwilżymy, przybierają czerwonawą barwę). Jednak właściciele zwierząt nie zawsze wiążą objawy APZS z uczuleniem na ślinę pcheł, ponieważ czasami nie można stwierdzić obecności tych pasożytów na skórze zwierzęcia. Jeśli zwierzę jest uczulone, wystarczy ugryzienie jednej zabłąkanej przypadkowo pchły, aby wywołać alergię.

Leczenie:

Podstawowa zasada leczenia to wyeliminowanie czynnika alergizującego, czyli pcheł. Likwidacja pcheł zapobiegnie ukąszeniom, a więc i przedostawaniu się pchlej śliny do organizmu zwierzęcia. Na rynku dostępne są preparaty przeciwpchelne w różnych postaciach (spot-on, spray, szampony, pudry itp.), które stosowane regularnie pomogą zapobiec inwazji pcheł. Lekarz weterynarii dobierze właściwy dla naszego pupila środek i wyjaśni jak go stosować.

Oprócz odpchlenia, należy również zlikwidować larwy pcheł bytujące w otoczeniu zwierzęcia. Jednak samo pozbycie się pcheł nie zawsze rozwiązuje problem, ponieważ pozostaje jeszcze reakcja na wprowadzony do organizmu alergen. W takim przypadku należy zwierzę odczulić. Najczęściej stosowane w celu odczulania są sterydowe środki przeciwzapalne, które poda lekarz weterynarii po zdiagnozowaniu APZS.

Zaprzyjaźnione firmy godne polecenia!