previous arrow
next arrow
Slider
maxresdefault
Untitled-9
Untitled-11

ZATRUCIE PARACETAMOLEM

 

Wiele osób próbuje samemu leczyć swoje zwierzęta. Dopiero, gdy brak poprawy a nawet stan zdrowia pogarsza się osoby takie szukają pomocy u lekarza weterynarii. Podczas samoleczenia wiele ludzi popełnia błędy, podając zwierzętom leki, których stosowanie jest na przykład toksyczne dla zwierząt, choć dla ludzi może to być lek powszechnie stosowany.”.

 

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Do zatrucia może dojść, gdy pozostawimy lek w miejscu łatwo dostępnym dla zwierząt i zwierzę samo go zje. Zatrucie może nastąpić także z powodu stosowania tych leków u zwierząt „na własną rękę” bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Taka przyczyna zatrucia zwierząt jest częstsza. Sami właściciele są za to odpowiedzialni.

 

U zwierząt paracetamol jest metabolizowany w wątrobie, a jego okres półtrwania jest tym dłuższy, im wyższa dawka. Metabolizm leku odbywa się dzięki wiązaniu z kwasem glukuronowym, siarkowym oraz z glutationem, przy czym jeden z tych mechanizmów wiązań u kotów jest wydajny w bardzo niewielkim stopniu, czyli toksyczność paracetamolu jest dużo wyższa w porównaniu z psami.

Dawki toksyczne:

dawki toksyczne paracetamolu

Osobniki bardzo młode oraz w podeszłym wieku są bardziej podatne na zatrucie i może im zaszkodzić już dawka 10 mg/kg m.c., a więc podanie jednej tabletki paracetamolu 500 mg może skończyć się śmiercią.”.

 

Objawy kliniczne:

  •   wymioty
  •   biegunka
  •   bolesność jamy brzusznej
  •   ślinotok
  •   anemia
  •   sinica
  •   czekoladowe zabarwienie krwi
  •   toksyczne uszkodzenie wątroby
  •   śmierć

 

Objawy pojawiają się w ciągu kilku godzin od zatrucia. Wydawać się może, że jeżeli zwierzę przeżyje pierwszą dobę, stopniowo z godziny na godzinę powinno być coraz lepiej. W przypadku zatrucia paracetamolem, przetrwanie 24 godzin nie gwarantuje sukcesu, ponieważ dopiero wtedy rozpoczyna się toksyczne uszkodzenie wątroby, które bardzo często jest nieodwracalne i kończy się zejściem śmiertelnym. Jeżeli pacjent przeżyje, może minąć wiele miesięcy zanim wątroba powróci do stanu sprzed zatrucia lub objawy utrzymają się do końca życia.”.

 

Leczenie:

 

lek z wyboru przy zatruciach paracetamolem: N-acetylocysteina

 

podać należy: węgiel aktywowany, metioninę, siarczan sodu oraz inne leki zapobiegające tworzeniu szkodliwych metabolitów i przyspieszające ich eliminacje.

 

wykonać jak najszybciej: wywołać wymioty lub wykonać płukanie żołądka. 

 

Zapobieganie:

W zapobieganiu zatruciom paracetamolem najważniejsze jest uświadomienie sobie, że samodzielne leczenie tego typu lekami nie jest dobrym pomysłem. Zamiast przynieść zwierzęciu ulgę w bólu możemy zafundować mu śmiertelne zatrucie poprzedzone cierpieniem. Należy także zabezpieczyć domową apteczkę przed dostępem zwierząt.