previous arrow
next arrow
Slider
maxresdefault
Untitled-9
Untitled-11

ŻYWIENIE OWCZARKA NIEMIECKIEGO

 

Owczarek niemiecki należy do dużych ras psów. Ze względu na swój rozmiar, a także inne cechy charakterystyczne dla jego rasy, wymaga odpowiedniego żywienia. Czym karmić owczarka niemieckiego? Jaka karma najlepiej odpowie szczególnym potrzebom szczeniąt i dorosłych psów tej rasy?

 

Owczarki niemieckie (ON) osiągają w wieku dorosłym masę ciała w granicach 26-44 kilogramów. Podobnie jak inne duże rasy, również ON cenione są zwłaszcza ze względu na swoje specyficzne cechy użytkowe. Owczarek będąc psem obronnym i stróżującym, sprawdza się także jako pies pasterski, ratowniczy czy asystujący osobom niepełnosprawnym. Jak karmić owczarka niemieckiego, by w pozytywny sposób wspierać rozwój jego funkcji życiowych i całego organizmu?”.

 

ŻYWIENIE:

Dieta owczarka niemieckiego zależy w dużej mierze od trybu jego życia i uprawianej aktywności. Istotne jest, żeby dostarczyć mu taką ilość energii, która będzie odpowiadała jego stylowi życia i warunkom klimatycznym, w jakich funkcjonuje. Zapotrzebowanie energetyczne powinno być bowiem modyfikowane ze względu na miejsce zamieszkania (w domu lub poza domem), rodzaj i intensywność treningów sportowych bądź użytkowych, a także indywidalne cechy rasy. Czym powinno się charakteryzować właściwe karmienie owczarka niemieckiego? Z drugiej strony tryb życia owczarka w warunkach miejskich oraz brak wystarczającej aktywności fizycznej powodują tendencje do nadwagi. Nadwaga i otyłość skutkują długoterminowymi zaburzeniami zdrowotnymi, które w konsekwencji skracają życie psa. Średnia długość życia owczarka niemieckiego to 10-15 lat. Proces starzenia objawia się w pierwszej kolejności spadkiem aktywności (zagrożenie nadwagą), następnie zwiększoną wrażliwością stawów (ryzyko zwyrodnień stawów) i słabszą tolerancją pokarmową. Dla przeciwdziałania efektom starzenia się, zalecane jest podawanie karmy odpowiedniej do wieku psa.

 

żywienie psa dorosłego:

Owczarek niemiecki jest znany ze znacznej wrażliwości jelitowej. Nie należy więc podawać mu jedzenia zbyt tłustego. Trudności z trawieniem tłuszczy mogą bowiem spowodować kłopoty z trzustką. Zaspokojenie wszystkich potrzeb żywieniowych owczarka niemieckiego gwarantuje jedynie dieta oparta na dobrej jakości gotowej karmie. Karmą dedykowaną dorosłym owczarkom niemieckim jest Royal Canin German Shepherd Adult, której klasyczny skład został wzbogacony o taurynę korzystnie wpływającą na pracę serca.Sucha karma dla owczarka niemieckiego, który ukończył 5. rok życia powinna w swoim składzie dodatkowo zawierać składniki opóźniające proces starzenia. Karma musi charakteryzować się również wysoką strawnością, ze względu na możliwość pogorszenia jakości procesów trawiennych psa. Owczarki niemieckie w starszym wieku są także bardziej narażone na powstawanie kamienia nazębnego – zapobiegnie mu karma z dodatkiem polifosforanu sodu, który wiąże wapń obecny w ślinie.

żywienie szczeniaka:

Owczarki w okresie szczenięcym powinny spożywać karmę dopasowaną do ich wieku i szczególnych potrzeb. Zawarte w karmie skrupulatnie opracowane proporcje białka, wapnia i fosforu zapewnią harmonijny rozwój szkieletu i masy mięśniowej, a probiotyki pomogą utrzymać równowagę flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Wyjątkowo istotne jest, by dostarczyć szczenięciu odpowiedni poziom wapnia. Zarówno jego niedobór, jak i nadmiar, stanowią zagrożenie dla zdrowia psa. Aby wzmocnić odporność owczarka niemieckiego w jego pierwszych miesiącach życia, należy zadbać o jego dietę. Posiłki owczarka powinny zawierać wzmacniające organizm przeciwutleniacze, do których należą między innymi witamina C i E, luteina oraz tauryna. Kluczowe są także elementy karmy, które pomogą w utrzymaniu równowagi flory przewodu pokarmowego i zapewnieniu ochrony błonie śluzowej jelit. Są to składniki czynne, zawarte między innymi w drożdżach, do których należą mannooligosacharydy (MOS) ograniczające rozwój złej flory bakteryjnej i pobudzające rozwój przeciwciał.